אינדקס מזיקים – גזור ושמור

תיקן אמריקאי- נפוץ ביותר
צבעו חום כהה גודלו בין 3 ל 5 ס"מ חי במקומות לחים כגון:מערכת ביוב מתחת לכיורים . בעל כושר תעופה (קפיצתית) חודר לבתי מגורים, מעביר מחלות, גורם לבהלה, חרדה ונזק תדמיתי בעיקר לעסקי מזון. התיקן האמריקאי חי בין 6 חודשים ועד 3 שנים. סימני הזיהוי להמצאות תיקנים הם: הפרשות תיקי ביצים, נשלים, ריח וכו'…

תיקן גרמני
צבעו חום כהה וגודלו כ 1 ס"מ חי במקומות חמים כגון:מנועי מקררים, מכונות קפה, בתוך תנורים, במערכות חשמל וכו'. לכן נפוץ מאוד במסעדות בתי קפה, בתי מלון, בתי אבות, בתי חולים וכו'…מצוי בבתים סימני הזיהוי : הפרשות, חלודה מתחת צירי הדלתות, בארונות המטבח, תיקי ביצים וכו'…

תיקן פסים חום
מוצאו באפריקה צבעו חום בהיר אורכו כ- 1.5 ס"מ יש לו פסי רוחב חומים על החזה. גופו של הזכר צר משל הנקבה ויש לו כנפיים שבולטות מעבר לקצה הבטן. לנקבה כנפיים קצרות יותר והיא אינה מסוגלת לעוף. מצוי לרוב בבתים ומצוי מאוד בארונות עץ ורהיטים ישנים.

תיקן מזרחי
צבעו שחור / חום כהה גודלו כ2.5 ס"מ הזכר והנקבה חסרי כושר תעופה. חיים באזורים הפנימיים של הארץ אינו נפוץ כל כך כמו יתר המינים מתרבה באזורים חמים בקרבת פחי אשפה וכו'…

פרעושים
פרעוש הוא טפיל שחי על בעלי חיים כגון: חתולים, כלבים, מעביר מחלות קשות ומסוכנות, צבעו חום שחור וגודלו כראש סיכה. מצוי במקומות שבהם ישנם חתולים וכלבים מתפרץ בדרך כלל שיש איזה המלטה באזור. הדברת פרעושים מתבצעת בכל שטחי הבית על גבי מרצפות, מיטות, ספות מזרנים, שטיחים וכו'…

סימני הזיהוי להמצאות פרעושים: עקיצות באותו איזור בגוף בעיקר ברגלים וגירוד רב שמציק מאוד לפעמים עד זוב דם.

פשפש המיטה
הפשפש לא ידוע כמעביר מחלות תפוצתו בבתים הוא מופיע על גבי שמיכות מצעים או רהיטים ישנים. פשפשים מטפסים על קירות ומסתתרים בחריצים וסדקים בקירות. בכדי למצוא פתרון יש להחליף סדינים לכבס בגדים הנגועים ולבצע הדברה מסיבית במקום. סימני נגיעות לפשפש במיטה הם: כתמי דם על סדינים בצבע שחור / צהוב, עקיצות. בכדי למנוע נגיעות יש להוציא שמיכות ומזרנים לשמש.

דג הכסף
גודלו כ-1 ס"מ צבעו אפור כסוף בעל שני מחושים מלפנים נמשך לדבק שנמצא בנעליים, מוצרי נייר, ספרים, ועוד…
אינו מזיק לאדם!

חולדות
חיה מאוד אינטליגנטית ולכן קשה להדביר אותה, גורמת לנזקים קשים לרכוש.

שני סוגי חולדות:
חולדת החוף- חיה בביובים ובערי חוץ.
חולדה מצויה (העליות) – על עצים ובעליות גג.גללים שחורים בצורת קפסולה, סימני כרסום ריח לא נעים. החולדות מעבירות מחלות שונות דרך זיהום המזון וכו'. יצר הכרסום של החולדה גורם לנזק במוצרים שונים כגון חוטי חשמל, בידוד, מוצרי פלסטיק ועוד.בכדי למנוע כניסות חולדות יש לרשת את הבית ולבצע סגירה הרמטית של מערכות ביוב גגות וכו'. יש להיזהר מנשיכת החולדות בעיקר אנשים חסרי ישע (תינוקות נכים וקשישים ).

עכברים
חומרי ההדברה למכרסמים הם מקבוצת האנטי קואגולנטים ע"פ דרישת המשרד לאיכות הסביבה. דרך הפעולה שלהם: גרימת שטפי דם אצל בעלי דם חם עכברים וחולדות המביאים למוות תוך מספר ימים. למכרסמים יש נטיה לצאת מהבית כתוצאה מחומרי הדברה בגלל הרגשת חנק או יובש שנוצרים כתוצאה מהליך זה. קיימים גם שיטות הדברה ללא רעלים עם פיתיונות דמה ומלכודות או לכידה במקום של המכרסם. החולדות הינם המזיק מספר אחד בעולם וגורם לבהלה, רתיעה ופחד אצל בני אדם.

נמלים
פועלים כל השנה למעט ימים מאוד קרים. מזהים אותם בקלות, הולכות כמעט תמיד בקבוצה. הקושי בהדברת נמלים היא ובכך שצריך להגיע אל הקן והמלכה במידה ומוצאים את הקן הבעיה ניתנת לפתרון בקלות. בדרך כלל הדברה מתבצעת על השיש, ארונות מטבח, אמבטיות, פנלים, אדני חלונות, משקופים, (שקעי חשמל טיפול באבקה) וכו'. מוסיפים לחומר ההדברה פתיון סוכרי בכדי שהנמלה תיקח את הרעל לקן ותמית אותו. כיום מצויים ג'לים לנמלים שנותנים פתרון יסודי ומעולה.

תולעי עץ
הן שלב בהתפתחות של עש, הן מטילות ביצים שמהן בוקעים הזחלים, הן חודרות לעץ ואוכלות ממנו תוך כדי יצירת תעלות בעץ, כמו כן- הרס של עצי נוי ורהיטים. סימנים להימצאות המזיק ברהיטים הוא רישרושים שבוקעים מן העץ, סימני נסורת ולעיתים אפשר גם לראות את התולעים. ההדברה של חרק זה היא מורכבת וקשה מכיוון שהתולעים ממוקמים בתוך הרהיט.

שיטת ההדברה הטובה והיעילה ביותר לפגוע גם בזחלים ובביצים היא ע"י איוד, השיטה היא לעטוף את הרהיט בניילון אטום ולהחדיר פנימה גז ולסגור לשבוע ימים לפחות. הגז מתפזר ומגיע לכל נקודה בעץ, רהיט. הוא מחסל את התולעים והביצים.

צרעות
הצרעות הן קבוצה פאראפילטית בתוך סדרת הדבוראים, לנקבות יש עוקץ המכיל ארס. המינים המוכרים בארץ הן: צרעה מזרחית (דבור) וצרעה גרמנית, צרעת הפלך. הם מהווים מטרד קשה לאדם בשל עקיצתם הכואבת והמסוכנת, הן ניזונות מחלבון מן החי – בשר, דגים, פחממות וסוכרים.

עם תחילת האביב מתעוררות המלכות מתרדמתן ומתחילות להקים קן חדש. בתקופה זו יש מעופי כלולות, בד"כ הקינים נבנים בתוך האדמה אבל יש מקרים שבהם הן בונות קן בארגזי תריס, צנרות של מזגנים, חורים בקיר וכו'… הטיפול בצרעות הוא אך ורק ע"י מדביר מוסמך שיודע לטפל בבעיה וכמו כן מומלץ לפרק את הקן בסיום ההדברה.

אינדקס מזיקים